Art By Burcu 


Çoğu çizer ve ressamda olduğu gibi, küçük yaşlardan itibaren resimle ilgilenmektedir.

İlkokul yıllarında o zamanki saflığıyla öğretmenin yaptırdığının ne kadar kötü bir örnek olduğunu anlamasa da, öğretmenin kendi  direktifi  üzerine, öğretmenin çocuğunun resim ödevini onun için çizip durmuştur.

Ortaokul ve lisedeki matematik ağırlıklı eğitimi sırasında ajandasına kendi icat ettiği bir karikatür karakterinin maceralarını çize durmuş, arkadaşlarının “yeni macerasını çizdin mi” sorularına vesile olmuştur. Ortaokulda bazı resim öğretmenlerine resim ödevini kendisinin çizdiğine inandıramamış, yalancılıkla suçlandığı olmuştur.

Üniversite yıllarında tıp eğitimi almış, bunaltıcı ağır derslerde bembeyaz amfi sıralarına, çevresindeki bazı karakterleri onlardan habersiz karikatürize etmeye ancak vakit bulabilmiş ; bu sefer de ” Aaaa..bak biri seni çizmiş!” sorularına vesile olmuştur. Resim defterleri her daim onun en yakın dostu olmaya devam etmiştir.

Üniversite sonrasında atıldığı iş hayatında resim çizmeye çok vakit ayıramamış, klasik hikayenin gidişatı gereği “ofis hayatından bunalınca” kendini resimle ilgili konulara vermiştir.

Resimle ilgilendiği bu süreç sırasında; art-print, bez çanta, tshirt ,kupa, masa takvimi, defter gibi ürünlerin üzerinde kendi resimlerini kullanarak tasarımlar yapmıştır. Bunun yanısıra çeşitli online veya baskılı fanzinler için çizimler yapmış, yazar siparişi üzerine 1 adet çocuk kitabı projesi için, 2 adet baskıya gitmiş öykü kitabı için kapak resimleme yapmıştır.

“Self-taught artist” olarak tanımlanabilecek sanatçı,kendini her gün daha da geliştirme hevesini taşımaktadır. Karakalem, suluboya ve markerla çizilmiş desenler favorileri arasındadır. İlham kaynakları çoğunlukla saflığın ve masumiyetin sembolü doğa,hayvanlar ve çocuklardır. Farklı teknikleri ve çizim stillerini denemeyi sever.  Tam bir hayvansever olan sanatçı, üniversite ilk yıllarından itibaren vejeteryandır.